Spotkanie z rękodziełem, czyli wizyta w Osikowej Dolinie

Uczniowie klas IIa i II d w październiku wzięli udział  w niepowtarzalnych warsztatach w Osikowej Dolinie w Koziegłowach. To niezwykłe miejsce na mapie województwa śląskiego, gdzie natura, tradycja i rękodzieło nabierają nowego znaczenia. To tutaj już od XIX wieku ręcznie wykonuje się unikalne wyroby z drewna osikowego, takie jak: kwiaty i ozdoby, biżuterię, zabawki. Uczniowie mieli okazję podziwiać te niezwykłe wyroby, zapoznać się z technologią ręcznego strugania drewna oraz uczestniczyć w warsztatach i stworzyć swoje własne dzieła sztuki. Po skosztowaniu pysznych ciasteczek miejscowego wypieku przystąpili do pracy. Pod opieką instruktorów wykonywali z wiórek drewna osikowego zabawki Minionka oraz mieniące się różnymi kolorami kwiaty. W przerwie zajęć mieli okazję wystrugać bardzo cienkie osikowe łyko, z którego powstają te wszystkie cuda. Gospodarz obiektu przyjął nas niezwykle ciepło, a instruktorzy przedstawiali pełen profesjonalizm i zaangażowanie – co zaznaczyliśmy podczas wpisu do Pamiątkowej Księgi Gości. Warsztaty były doskonałą zabawą i formą nauki tradycji, kontaktu z naturą i życzliwości. Dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń z własnoręcznie wykonanymi pracami.