ramka

Polsko – gdzie jesteś i jaka? Refleksje o Ojczyźnie.

Nie jest łatwo uczniom szkoły podstawowej uświadomić znaczenie faktu odzyskania niepodległości. Uczniom, których rodzice i dziadkowie urodzili się już w wolnej Polsce.

Nie jest też łatwym, w dobie procesu unifikacji – otwierania granic, migracji ludności, wprowadzania wspólnej waluty, rozpowszechniania symboli Unii Europejskiej, mówienie o determinacji i poświęceniu w walce o polskie granice, polską mowę, o doniosłości faktu powstania hymnu narodowego. Dlatego też w tym szczególnym roku, jubileuszu odzyskania przesz Polskę niepodległości, podjęliśmy szereg działań mających na celu nie tylko poznanie historii, ale też uświadomienie młodym Polakom, jak w obecnych czasach być patriotą.

Jednym z kluczowych zadań było uwzględnienie powyższych treści w programie wychowawczym naszej szkoły, którego hasło na ten rok brzmi: „Sławni Polacy autorytetem dla młodego pokolenia”. Założeniem twórców programu było powiązanie sylwetek znanych rodaków z prawami człowieka. Dlatego listopad poświęciliśmy na przybliżenie uczniom sylwetki Józefa Piłsudskiego. Przy realizacji tego zadania podkreślaliśmy prawo człowieka do wolności oraz wpływ obywatela na życie w państwie.

Józef Piłsudski, naczelnik państwa polskiego, stał się również główną postacią montażu słowno-muzycznego pt. ”Jest Polska!”, której tematem były owe doniosłe dni listopada 1918 roku. Celem inscenizacji było zapoznanie uczniów z wydarzeniami historycznymi, jak również odtworzenie atmosfery tamtych chwil – ogarniającej wszystkich Polaków radości z odzyskania niepodległości. Nie obyło się bez popularnych „Pieśni Legionów Polskich” i „Przybyli ułani pod okienko…”. Wizualną stronę uroczystości dopełniała prezentacja, która zawierała zdjęcia archiwalne z 1918 roku. Inscenizację z wielkim zaangażowaniem przygotowali uczniowie klasy IV czyli dziesięciolatkowi – nowe, bardzo młode pokolenie Polaków, które dzięki takim działaniom poniesie w przyszłość naszą tradycję narodową.

Z myślą o wszystkich uczniach naszej szkoły został zorganizowany konkurs plastyczny pt. ”Symbole bliskie sercu każdego Polaka…” (godło, flaga, hymn i inne symbole narodowe). Prace wykonane różnymi technikami plastycznymi zaskoczyły pomysłowością i oryginalnością ujęcia tematu. Na szczególne podkreślenie zasługuje rysunek ucznia klasy „0”, który zachwycił jury konkursu prostotą przekazu niełatwych dla dziecka treści. Wyróżnione prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Jej dopełnieniem była ekspozycja przygotowana przez nauczycieli zespołu humanistycznego zatytułowana „Jeszcze Polska nie zginęła …”. Centralną część stanowił Grób Nieznanego Żołnierza – symbol wszystkich tych, którzy oddali swoje życie w walce za Ojczyznę. Za jej pośrednictwem uczniowie mogli poznać znaczenie polskich barw narodowych, zgłębić historię hymnu – „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pieśni, które pełniły wcześniej jego rolę. Ważnym akcentem była też galeria dotycząca dziejów naszego godła.

Uwieńczeniem naszych działań były zajęcia przeprowadzone 13-go listopada. Nasza szkoła trzynastego dnia każdego miesiąca organizuje dzień otwarty z udziałem rodziców uczniów. W tym miesiącu postanowiono, aby zaplanowane lekcje odbyły się w bloku tematycznym nawiązującym do hasła: Polsko – gdzie jesteś i jaka?


ramka

Przeprowadzone zajęcia miały uświadomić wieloaspektowość pojęcia „Ojczyzna”, podkreślić doniosłość faktu odzyskania przez Polskę niepodległości. Na lekcjach uczniowie mieli możliwość poznać genezę hymnu narodowego i jego twórców, wykazać się znajomością pieśni patriotycznych, przyjrzeć się zmianom granic naszego kraju. Tworzyli oś czasu, na której umieszczali najważniejsze wydarzenia w drodze Polski do odzyskania niepodległości. Zaskakującym dla uczniów był fakt, iż okres, w którym możemy cieszyć się wolnością jest ciągle krótszy niż lata niewoli.

Podsumowaniem naszej pracy niech będzie „Deklaracja młodego Polaka”, którą składali uczniowie jednej z klas szóstych na lekcji języka polskiego:

DEKLARACJA MŁODEGO POLAKA

• swoim gestem i czynem będę szanował polskie symbole narodowe,
• będę dbał o ojczystą mowę,
• poza granicami będę dawał dobre świadectwo o Polsce i Polakach,
• będę pielęgnował polskie tradycje i zwyczaje.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13
13 listopada 2008r. im. K. Makuszyńskiego

…………………………………………………………………………………………………
podpis

Agnieszka Dawczyk
Monika Boral
SP 13 Częstochowa