images

Głosuj Razem z Nami ! Budżet Obywatelski 2015

JUŻ OD 2 DO 8 LISTOPADA 2015 r. – GŁOSUJ RAZEM Z NAMI !

DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE,

MIESZKAŃCY DZIELNICY LISINIEC ! 

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO GŁOSOWANIA 

NA NASTĘPUJĄCE ZADANIA W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO:

 

Nr 399: Biblioteka dzielnicowa „Czytajka” w Szkole Podstawowej
nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie

– koszt inwestycji 150.000 zł – PRIORYTET SP 13 I GIM. 13

 

Nr 393: Budowa dwutorowej bieżni 60 m i skoczni w dal na boisku Szkoły Podstawowej nr 13

i Gimnazjum nr 13 przy ul. Wręczyckiej 111/115.
– koszt inwestycji 100.000 zł – PRIORYTET SP 13 I GIM. 13

 

Nr 400: „Pstryk w mig – Lisiniec w obiektywie” w Szkole Podstawowej
nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie – koszt inwestycji 60.000 zł

 

Nr 364: Poszerzenie monitoringu zewnętrznego przy Szkole Podstawowej
nr 13 i Gimnazjum nr 13
– koszt inwestycji 16.000 zł

 

Nr 362: Zatoczka do parkowania przy Szkole Podstawowej nr 13
i Gimnazjum nr 13 przy ul. Wręczyckiej 111/115
– koszt inwestycji 11.250 zł

 

Nr 363: Montaż 20 stojaków rowerowych przy Szkole Podstawowej
nr 13 i Gimnazjum nr 13
– koszt inwestycji 11.000 zł

 

PRZYJDZ, POMOŻEMY CI ZAGŁOSOWAĆ !

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13 I W GIMNAJUZM NR 13

W CZASIE GŁOSOWANIA BEZPŁATNIE UDOSTĘPNIAMY

KOMPUTERY Z DOSTĘPEM DO INTERNETU  ORAZ OFERUJEMY POMOC.

POMÓŻ I GŁOSUJ RAZEM Z NAMI !

CHARAKTERYSTYKA ZADAŃ:

Nr 399: Biblioteka dzielnicowa „Czytajka” w Szkole Podstawowej nr 13
im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie

Dzielnica Lisiniec nie posiada własnej biblioteki, to nie znaczy, że mieszkańcy mają przestać czytać. Mimo, że dzielnica znajduje się niedaleko centrum miasta, każdy kto chce poczytać dobrą literaturę ma ograniczony dostęp do bezpłatnych książek. Utworzenie „Czytajki” w Szkole Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego pozwoli mieszkańcom dzielnicy skorzystać z książek, e-booków oraz audiobooków, które będą znajdowały się w bibliotece. Ponadto mieszkańcy dzielnicy będą mogli również poszerzyć zbiory „Czytajki” podczas akcji: „Handbook Czytajki” – tj. przynieść książkę, która zajmuje miejsce na półce i tym samym pozwolić na przeczytanie jej innym. Z „Czytajki” będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec dzielnicy Lisiniec, np. mama, tata, babcia, dziadek przyprowadzający dziecko do szkoły w godzinach pracy szkoły, jak i w jeden dzień w tygodniu popołudniu. Dzięki „Czytajce” uda się rozpowszechnić czytelnictwo w dzielnicy Lisiniec. Utworzenie „Czytajki” pozwoli na integrację środowiska dzięki wspólnemu czytaniu. W ramach działalności biblioteki będą organizowane akcje np. „Czytajka dla dzieci” – tj. czytaniem dzieciom przez dorosłych, czy też „Maratonu Czytajki” tj. czytanie przez osoby zainteresowane zgłębianiem swoich wiadomości. W ramach „Czytajki” będzie możliwy dostęp do książek i zamawianie ich „on-line” oraz skorzystanie z Komputera z dostępem Internetu, z drukarki i kserokopiarki, czy też wypożyczenie czytnika z e-bookiem i audiobooków. Utworzenie „Czytajki” będzie wymagało wyremontowanie aktualnie funkcjonującej biblioteki Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie, wyposażenie jej w nowe regały, stoliki, krzesła, wygodną sofę – by na miejscu również mogło czytać się przyjemniej, odpowiedniego oświetlenia, 5 czytników e-booków, 5 stanowisk komputerowych z oprogramowaniem, 5 stolików komputerowych i krzeseł, programu komputerowego do wypożyczania książek, książek, e-booków i audiobooków, drukarki z zapasem tuszu i kserokopiarki z zapasem tonera, papieru do ksero, tablicy informacyjnej. „Czytajka” będzie dzielnicowo-szkolną biblioteką dla wszystkich mieszkańców Lisińca. Zagłosuj na „Czytajkę” !

 

Nr 393: Budowa dwutorowej bieżni 60 m i skoczni w dal na boisku Szkoły Podstawowej nr 13

i Gimnazjum nr 13 przy ul. Wręczyckiej 111/115.

W 2013 roku w dzielnicy zostało oddane do użytku wielofunkcyjne boisko sportowe. Zrealizowana inwestycja była strzałem w dziesiątkę w potrzeby mieszkańców dzielnicy. Boisko żyje od rana do wieczora. Korzystają z niego uczniowie, dzieci z rodzicami i dorośli mieszkańcy dzielnicy. Na boisku organizowane są cykliczne imprezy rekreacyjno – sportowe dla mieszkańców, którzy chętnie korzystają z oferty i aktywnie uczestniczą w rozgrywkach sportowych. Budowa dwutorowej bieżni 60 metrowej i skoczni w dal będzie wspaniałym dopełnieniem warunków bazowych na boisku, dając jednocześnie większe możliwości aktywnego wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców dzielnicy Lisiniec. Dla mieszkańców dzielnicy, którzy coraz aktywniej spędzają czas wolny uprawiając gry sportowe, jogging, nordic walking ta inwestycja będzie kolejnym strzałem w dziesiątkę. Dla dzielnicy Lisiniec ta inwestycja będzie kolejnym miejscem wzbogacającym ofertę rekreacyjno –sportową. Z uwagi na specyfikę zabudowy dzielnica nie posiada tych miejsc w nadmiarze. Mając na uwadze dobro mieszkańców i zapewnienie im lepszych warunków do aktywnego wypoczynku uważam tę inwestycję za konieczną.

 

Nr 400: „Pstryk w mig – Lisiniec w obiektywie” w Szkole Podstawowej nr 13
im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie

Warsztaty fotograficzne „Pstryk w mig – Lisiniec w obiektywie” mają na celu zaangażowanie mieszkańców dzielnicy Lisiniec do promowania działań realizowanych na terenie dzielnicy poprzez udział w warsztatach fotografii twórczej. Technika fotograficzna dla uczestników będzie realizowana w postaci podstawowych zajęć warsztatowych, fotograficznych realizowanych na różnych płaszczyznach edukacyjnych, dotykających rozmaitych tematów związanych z fotografią w ujęciu teoretycznym. Na zajęciach warsztatów fotograficznych uczestnicy poznają podstawowe i zaawansowane techniki fotograficzne, zagadnienia związane z budową i związanymi z nią możliwościami kreatywnymi aparatu fotograficznego oraz nabędą umiejętności w zakresie budowy, klasyfikacji i doboru obiektywów. Na zajęciach studyjnych uczestnicy poznają budowę, zasady pracy ze studyjnymi lampami błyskowymi i nabiorą umiejętności w ustawieniu ich światła, poznają świetlne ustawienia „akademickie”, będą pracować nad fotografią portretu, fotografią postaci, portretem podwójnym, czy zbiorowym, fotografię przedmiotu i fotografię w plenerze. Na zajęciach warsztatowych –  komputerowej obróbki zdjęć mieszkańcy dzielnicy Lisiniec nauczą się obróbki plików RAW, przygotowania zdjęcia do druku, rozróżnienia pomiędzy przestrzenią kolorów RGB (sRGB, Adobe RGB) a CMYK, Lab itp. Zajęcia warsztatów fotograficznych „Pstryk w mig – Lisiniec w obiektywie” są przeznaczone dla wszystkich mieszkańców z dzielnicy z podziałem na grupy wiekowe. W projekcie będą mogły wziąć udział: – dzieci do 10 roku życia, – dzieci od 11-15 roku życia, – młodzież od 16-21 roku życia, – dorośli w przedziale 22-35, 36-45, 46-55, 56 i powyżej. Udział w zajęciach „Pstryk w mig – Lisiniec w obiektywie” przewidziany jest na realizację 10 grup po 5 osób każda. Nabór do realizacji zajęć będzie odbywał się na podstawie kart zgłoszeń wypełnionych przez mieszkańców dzielnicy Lisiniec. Uczestnicy zajęć będą brali udział w: warsztatach fotograficznych – wykład i omówienie wybranych, technicznych zagadnień z przestrzeni fotografii, zajęciach studyjne, zajęciach praktycznych w plenerze, zajęciach warsztatowych komputerowej obróbki zdjęć. Łączna liczba godzin zajęć dla jednej grupy wynosi: 60 godzin, realizowanych dla dzieci i młodzieży 2 h x 1 raz w tygodniu, dla dorosłych 3 h x co 2 tygodnie. Zostanie zakupione: 5 aparatów fotograficznych, oświetlenie, 5 laptopów, program do obróbki zdjęć, drukarka laserowa, gabloty wystawowe, sztalugi, antyramy, dyplomy, ponadto będzie możliwość druku zdjęć w dużych formatach w drukarni.

Wszystkie prace będą prezentowane na stronach internetowych: Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego oraz Rady Dzielnicy Lisiniec, na profilach społecznościowych Facebook. Na koniec warsztatów zostanie zorganizowana wystawa najlepszych prac. Wszyscy uczestnicy otrzymają zaświadczenia o odbytych zajęciach „Mstryk w mig – Lisiniec w obiektywie”. Wszystkie zajęcia będą odbywały się na terenie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie – zgodnie z oświadczeniem Dyrektora Szkoły p. Iwony Olszówka.

 

Nr 364: Poszerzenie monitoringu zewnętrznego przy Szkole Podstawowej
nr 13 i Gimnazjum nr 13

W obu szkołach uczy się ponad 700 dzieci, z czego spora część przyjeżdża do szkoły rowerami, dodatkowo popołudniami w sezonie letnim, duża liczba osób korzysta z przyszkolnego boiska. W ostatnim czasie miały miejsce kradzieże rowerów z miejsca, gdzie nie ma monitoringu. Dlatego uzasadnione jest poszerzenie monitoringu na zewnątrz budynku o dodatkowe 4 kamery.

 

Nr 362: Zatoczka do parkowania przy Szkole Podstawowej nr 13 i Gimnazjum nr 13 przy ul. Wręczyckiej 111/115

Przy Szkole Podstawowej nr 13 i Gimnazjum nr 13 co rano zatrzymuje się duża liczba aut, z których wysiadają dzieci. Przy szkole brak jest zatoczki do zatrzymywania się, przez co auta blokują ulicę lub zatrzymują się w sposób niedozwolony na pasie zieleni. Wybudowanie zatoczki do zatrzymywania się znacznie ułatwiłoby rodzicom podwożenie dzieci do szkół oraz poprawiłoby bezpieczeństwo na ulicy.

 

Nr 363: Montaż 20 stojaków rowerowych przy Szkole Podstawowej nr 13
i Gimnazjum nr 13

W obu szkołach uczy się ponad 700 dzieci, z czego spora część przyjeżdża do szkoły rowerami, dodatkowo popołudniami w sezonie letnim, duża liczba osób korzysta z przyszkolnego boiska. Obecna ilość stojaków jest niewystarczająca. Dlatego też uzasadnione jest zwiększenie ich liczby.

 

Dodatkowe informacje:

www.budzet.czestochowa.um.gov.pl:81/questions/pokaz?typ=dzielnicowe&dzielnica=7

www.podstawowka.sp13.edu.pl, tel. 34 362 86 33

www.gimnazjum13.com, tel. 34 366 63 20

 

W imieniu wszystkich uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji

Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego

i Gimnazjum nr 13 im. I. J. Paderewskiego

Serdecznie zapraszamy !